Segment

Hesap planının daha kolay bir şekilde takip edilip raporlanabilmesi amacıyla segment tanımlanmaktadır. Segment tanımlamaları bu alt modül ile yapılmaktadır.

Segment alt modülü ekranında Filtreler, Görünüm, sağ üst köşede yeni segment grubu tanımı yapılabilmesi için “Yeni Kayıt” butonu ve sistemde kayıtlı segment gruplarının listelendiği grid bulunmaktadır. Grid üzerinde Segment Ekle, Düzenle ve Sil işlemleri için ikonlar bulunmaktadır.

../../_images/segment.png

Ekran üzerinde “Yeni Kayıt” butonuna tıklandığında yeni segment grubu kaydı için dialogbox açılacaktır. Segment Grup Adı ve Açıklama bilgileri girilip “Kaydet” butonuna tıklandığında oluşturulan segment grubu grid üzerinde görüntülenecektir. “Vazgeç” butonuna tıklandığında ise hiçbir bilgi girişi kaydedilmeden ve grid üzerinde herhangi bir değişiklik olmadan grid ekranına geri dönülmektedir.

../../_images/segment1.png

Grid üzerinde listelenen bir kayıt için “+” ikonuna tıklandığında seçilen segment grubuna bağlı segmentlerin listelendiği yeni bir ekran görüntülenecektir. Ekran üzerinde sistemde kayıtlı segmentlerin listelendiği grid bulunmaktadır. Grid üzerinde İndis, Segment Adı bilgileri ile Alt Segment Ekle, Düzenle ve Sil işlemleri için ikonlar bulunmaktadır.

../../_images/segment2.png

Grid üzerinde “+” ikonuna tıklandığında aşağıdaki gibi alt segment yeni kayıt dialogbox’ı açılacaktır. Dialogbox üzerinde kaydedilecek segmentin bağlı olduğu Ana Segment bilgisi getirilecek, Segment Adı bilgi girişinin ise kullanıcı tarafından yapılması beklenmektedir. ”Kaydet” butonuna tıklanmasıyla yeni alt segment grid üzerinde 1.1 indis değeriyle listelenecektir. “Vazgeç” butonuna tıklandığında ise hiçbir bilgi girişi kaydedilmeden ve grid üzerinde herhangi bir değişiklik olmadan grid ekranına geri dönülmektedir.

../../_images/segment3.png

Segmente bağlı alt segment oluşturulduğundan, ana segment için silme işlemi yapılamayacaktır. Bu nedenle grid üzerinde Sil ikonu artık görülmemektedir.

Grid üzerinde seçilen kategori için silme şartı kategoriye bağlı alt kategori olmamasıdır. Eğer, segmente ait alt segment bulunuyorsa segment için silme ikonunun aktifleşmesi için alt segmentlerin silinmesi gerekmektedir.

../../_images/segment4.png

Segment için grid üzerinden Düzenle ikonuna tıklandığında güncelleme dialogbox’ı açılacaktır. Bu dialogbox üzerinden Segment Adı bilgisi güncellenebilmektedir.

../../_images/segment5.png

Segment grubu gridi üzerinde Düzenle ikonuna tıklandığında ise segment grubu için güncelleme dialogbox’I açılacaktır. Bu dialogbox üzerinden Segment Grup Adı ve Açıklama bilgileri güncellenebilmektedir.

../../_images/segment6.png

Grid üzerinde seçilen segment grubu için silme şartı, segment grubuna bağlı segmentlerin olmamasıdır. Eğer, segment grubuna ait segment bulunuyorsa Sil ikonuna tıklandığında uygulama uyarı mesajı vermektedir.