Kartlar

Kasa Kartları

Kasa giriş/çıkış işlemlerinin uygulama üzerinde kaydedilerek takip edilebilmesini sağlamak amacıyla Kasa Kartları ekranı tasarlanmıştır. Kartlar ekranı üzerinde kasa kartları tanımlamaları yapılacaktır.

../../_images/kasa_karti3.png

Ekran ilk açıldığında, sağ üst köşede sırasıyla kasa kartlarını excel olarak indirebilmek için; “Dışa Aktar”, kasa kartlarını sisteme aktarabilmek için; “İçe Aktar” ve yeni kasa kartı oluşturabilmek için; “Kasa Ekle” butonları yer almaktadır. Üst bölümde, “Filtreler”, “Görünüm” ve “Filtreleme alanları, bu alanların altında ise sistemde kayıtlı Kasa Kartlarının listelendiği grid yer almaktadır.

Kasa kartına ait bilgiler “Kasa Ekle” butonuna tıklanarak açılan yeni kasa ekranından tanımlanmaktadır. Ekran 2 tabdan oluşmaktadır: “Genel Bilgiler” ve “Hesap Eşleştirme”

Genel bilgiler tabı ilgili kasa kartına ait Kasa Tanımı, Para Birimi, Şube, Segment, Etiket ve Kategori bilgilerinin tanımlandığı bölümdür.

../../_images/kasa_karti2.png

Hesap eşleştirme tabı ilgili kasa kartının hangi alt hesap ile eşleştirileceği bilgisinin tanımlandığı bölümdür. Ekran ilk açıldığında, eşleşmelerin listelendiği grid ve yeni tanımlamaların yapılabileceği Hesap Ekle butonu bulunmaktadır. Hesap eşleştirme ekranında grid üzerinden tanımlı alt hesap seçildiğinde Düzenle ve Sil işlemleri görülecektir.

../../_images/kasa_karti1.png

Ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Hesap Ekle” butonuna basılmasıyla birlikte veri girişinin yapılabilmesi için, “Hesap Ekle” dialogboxı açılmaktadır. İlgili alanlarda veri girişi yapılıp Kaydet butonuna basılmasıyla kayıt işlemi tamamlanmaktadır.

../../_images/kasa_karti.png

Kayıt işlemi tamamlanan işlemler, Kasa Tanımları gridinde görüntülenmektedir.

Grid üzerinde Kasa Tanımı, Para Birimi ve Şube alanları yer almaktadır. Kasa kartları gridinden bir kasa kartı seçildiğinde Düzenle, Sil ve Aktife/Pasife Al işlemleri görüntülenmektedir.

  • Düzenle: Tanımlı Kasa Kartının güncellenebilmesi için bu ikon kullanılmaktadır. Düzenle ikonuna tıklanması ile birlikte, tablar düzenle modunda açılmaktadır.

  • Sil: Tanımlanan Kasa Kartının silinebilmesi için bu ikon kullanılmaktadır.

  • Aktife/Pasife Al: Seçilen kasa kartı veya kartlarının duruma göre aktif veya pasife alınması ile işlem ekranlarında bu kartların listelenmemesini sağlamaktadır.

  • Kasa İşlemleri: Grid üzerinden seçilen bir kasa kartına ait kasa işlemleri listelenmektedir.

Banka Kartları

Banka giriş/çıkış işlemlerinin uygulama üzerinde kaydedilerek takip edilebilmesini sağlamak amacıyla Banka Kartları ekranı tasarlanmıştır. Kartlar ekranı üzerinde banka kartları tanımlamaları yapılacaktır.

../../_images/banka_karti.png

Ekran ilk açıldığında, sağ üst köşede sırasıyla banka kartlarını excel olarak indirebilmek için; “Dışa Aktar”, banka kartlarını sisteme aktarabilmek için; “İçe Aktar” ve yeni banka kartı oluşturabilmek için; “Banka Ekle” butonları yer almaktadır. Üst bölümde, “Filtreler”, “Görünüm” ve “Filtreleme alanları, bu alanların altında ise sistemde kayıtlı Banka Kartlarının listelendiği grid yer almaktadır.

Banka kartına ait bilgiler “Banka Ekle” butonuna tıklanarak açılan yeni banka ekranından tanımlanmaktadır. Ekran 3 tabdan oluşmaktadır: “Genel Bilgiler”, “Hesap Eşleştirme” ve “İletişim”.

Genel bilgiler tabı ilgili banka kartına ait Banka Tanımı, Hesap Niteliği, Hesap Numarası, Banka, Şube, IBAN, Para Birimi, Hesap Tipi, Müşteri Numarası, Swift, Şube, Segment, Etiket ve Kategori bilgilerinin tanımlandığı bölümdür.

../../_images/banka_karti1.png

Hesap eşleştirme tabı ilgili banka kartının hangi alt hesap ile eşleştirileceği bilgisinin tanımlandığı bölümdür. Ekran ilk açıldığında, eşleşmelerin listelendiği grid ve yeni tanımlamaların yapılabileceği Hesap Ekle butonu bulunmaktadır. Hesap eşleştirme ekranında grid üzerinden tanımlı alt hesap seçildiğinde Düzenle ve Sil işlemleri görülecektir.

../../_images/banka_karti2.png

İletişim tabı ilgili banka kartına ait Adres Adı, Şehir, İlçe/Semt, Posta Kodu, Adres Kodu, Telefon ve Faks bilgilerinin tanımlandığı bölümdür. İletişim tabında kayıtlı iletişim bilgilerini görüntüleyebilecektir ve ilgili iletişim kaydı için ikonuna tıklayarak düzenleme, ikonuna tıklayarak silme işlemi gerçekleştirilecektir.

../../_images/banka_karti3.png

Ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Hesap Ekle” butonuna basılmasıyla birlikte veri girişinin yapılabilmesi için, “Hesap Ekle” ekranı açılmaktadır. İlgili alanlarda veri girişi yapılıp “Kaydet” butonuna basılmasıyla kayıt işlemi tamamlanmaktadır.

../../_images/banka_karti4.png

Ekranda yer alan “Yeni Ekle” butonuna basılmasıyla birlikte veri girişinin yapılabilmesi için, “Yeni Kayıt” ekranı açılmaktadır. İlgili alanlarda veri girişi yapılıp “Kaydet” butonuna basılmasıyla kayıt işlemi tamamlanmaktadır.

../../_images/banka_karti5.png

Banka işlemlerinde yeni kredi kartı işlemi eklenebilmesi için öncelikle banka kartları ekranında İşlem Türü: Kredi Kartı olan bir kart eklenmelidir. Hesap eşleştirme tabında ilgili kredi kartına Gelen ve Giden olmak üzere 2 tane hesap eşleştirmesi yapılabilmektedir.

Kredi Kartı Ödeme Seçenekleri tabında ilgili kredi kartı için ödeme seçeneği, komisyon oranı ve komisyon tutarlarının atılacağı hesap tanımı yapılacaktır.

../../_images/banka_karti6.png ../../_images/banka_karti7.png

Kayıt işlemi tamamlanan işlemler, Banka Tanımları grid’inde görüntülenmektedir.

Grid üzerinde Banka Tanımı, Şube, Para Birimi ve Şube alanları yer almaktadır. Banka kartları gridinden bir banka kartı seçildiğinde Düzenleme ve Silme işlemleri görüntülenmektedir.

  • Düzenleme: Tanımlı Banka Kartının güncellenebilmesi için bu ikon kullanılmaktadır. Düzenle ikonuna tıklanması ile birlikte, tablar düzenle modunda açılmaktadır.

  • Silme: Tanımlanan Banka Kartının silinebilmesi için bu ikon kullanılmaktadır.

  • Aktife/Pasife Al: Grid üzerinden 1 veya 1’den fazla banka kartı seçilmesiyle işlemler alanında bu buton görüntülenmektedir. Butona tıklanması ile aktif olan kartlar pasif, pasif olan kartlar aktif duruma çekilmektedir. Pasif duruma çekilen kartlar işlem ekranlarında listelenmemektedir.

  • Banka İşlemleri: Grid üzerinden seçilen bir banka kartına ait banka işlemleri listelenmektedir.

NOT:

  1. Hesap eşleştirmesi yapılmayan kartlar, diğer işlem ekranlarında görüntülenememektedir. Bu sebeple, kart tanımı yapılırken kesinlikle hesap eşleştirme tabından alt hesap eşleştirmeleri de yapılmalıdır.

  2. Tanımlanacak kart ile kasa, banka veya çek/senet için işlemin hangi alt hesapta takip edileceği belirlenmiş olacaktır. Çek senet ile ilgili pozisyon bilgileri kart seviyesinde kaydedilmelidir.