e-Defter GİB Saklama

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan duyuru ile birlikte e-Defter mükelleflerinin, defterlerini GİB’e ilettikten sonra saklama uygulaması aracılığıyla yine GİB sistemlerine yüklemesi gerekmektedir. Söz konusu saklama uygulaması Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanmış olup ücretsiz kullanıma açılmıştır.

İlgili kılavuza buradan erişebilirsiniz.

GİB tarafından yayınlanan saklama uygulaması ile defterlerin ikincil kopyalarını iletebilmek için gerekli defter dosyalarını aşağıda tarif edildiği şekilde Turkcell e-Şirket uygulaması üzerinden indirebilirsiniz.

1. Adım

Turkcell e-Şirket uygulaması ile GİB’e gönderilen defter dönemi “Defter Listesi” ekranından seçilir sonrasında işlemler menüsünden “Detay” butonuna tıklanır.

Not: Seçilen döneme ait defter ve defter parçalarının başarılı bir şekilde GİB’e iletilmiş olması ve GİB onaylı beratların alınmış olması gerekmektedir.

../_images/110.png

2. Adım

Defter detay ekranının sağ üst köşesinde bulunan “Tümünü İndir” seçeneği kullanılarak defter dönemine ait tüm Yevmiye, Kebir, Yevmiye Beratı, Kebir Beratı ve GİB onaylı beratlar indirilir.

../_images/22.png

3. Adım

İndirilen .zip uzantılı dosya içerisindeki defter dosyaları zip içerisinden bir klasöre çıkartılır.

../_images/32.png ../_images/42.png

4. Adım

GİB Saklama uygulaması açılır ve “Dosya Yolu Belirleme” ekranı üzerinden defter dosyalarının çıkartıldığı klasör seçilir.

../_images/51.png ../_images/61.png

Seçilen klasör yolu “Ekle” butonuna tıklanarak sisteme eklenir.

../_images/71.png

Yapılan değişiklikler kaydedilir ve işlem sonucunun başarılı olduğuna dair uygulama mesajı görüntülenir.

../_images/81.png ../_images/91.png

GİB tarafından yayınlanan e-Defter Saklama uygulaması belirli periyotlarla belirlemiş olduğunuz klasör içerisindeki dosyaları kontrol ederek GİB sistemlerine gönderimini otomatik olarak gerçekleştirmektedir.

Güncel GİB e-Defter Saklama uygulamasına bu link üzerinden erişebilirsiniz.

Not: Geçmiş dönem defterlerinin Saklama uygulaması aracılığıyla GİB’e yüklenmesine ilişkin son tarihleri, e-Defter adresi üzerinden takip etmenizi tavsiye ederiz.