Defter Yükleme

e-Şirket uygulamasının ana sayfasındaki e-Defter sekmesinden “Defter Yükle” alanına giriş yapılmalıdır.

../_images/loaddefter.png

Turkcell e-Şirket e-Defter portaline yüklenecek olan defter verisinin belirli bir formatı bulunmaktadır. Bu formatla ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

“e-Defter / Defter Yükle” yolu ile açılan Defter Yükleme bölümünde bulunan alanlar ve açıklamaları aşağıdaki gibidir:

Defter Tarih Aralığı: Yüklenecek olan e-Defter parçasının kapsadığı dönem bilgisi bu alanda belirtilir. İlgili parçanın başlangıç ve bitiş tarihleri bu alanda girilir. Bu tarih aralığı 1 aylık defter döneminin tamamını ya da bir kısmını kapsayabilir. Önemli olan, defterin yüklenen TXT formatında ilk satırda bulunan tarih aralığının bu kısımda seçilmesidir.

Bu alanda girilecek değer son yüklenen defter parçasının bitiş tarihi ile aynı gün ya da bitiş tarihinden bir sonraki gün olabilir. Bunun haricindeki bütün tarihler için hata alınacaktır. Bu kural e-Defter’in gün atlamama kuralından gelmektedir.

Parça Boyutu (mb): Bu alanda belirlenen değer, oluşturulacak olan yevmiye parçasının ya da parçalarının üst boyut sınırıdır. Her bir yevmiye parça boyutu bu değere göre parçalara ayrılabilmektedir. Bu alan 20mb öndeğeri ile gelmektedir.

Zaman Damgası: Bu işaret kutusu işaretlendiğinde yüklenen defter parçaları e-deftere dönüştürülürken zaman damgası ile damgalanması, böylece defterin oluşturulduğu tarihin daha sonradan ispat edilebilirliği sağlanmaktadır. Bu seçenek GİB’e erişimde problem yaşanması durumunda kullanılabilir, aksi durumlarda kullanılması zorunlu değildir.

Vergi Detaysız: Bu seçenek işaretli iken, Turkcell e-Şirket’e yüklenen ziplenmiş text formatındaki e-Defter dosyalarının beratları vergi detayı olmadan oluşturulur. Usulen, beratlarında bu alanın bulunmaması gereken mükellefler için bu kutucuk işaretlenmelidir, aksi halde bu kutucuk işaretlenmemelidir.

Dosya Yükleme: Bu alan “Yüklemek için dosya sürükleyiniz. (veya tıklayınız)” metnini içeren kutucuğun tamamıdır. Bu alana tıklanarak açılan belge yolu ekranında ilgili txt dosyasının zip uzantılı olarak sıkıştırılmış hali seçilir ve “Tamam” a basılır ya da doğrudan sürüklenip bırakılır.

../_images/yklee.png

Kutucuğun içinde “Dosya yüklenecek” metni görüntülenir ve yüklenen dosya ismi, uzantısı ile birlikte kutucuğun içinde gösterilir.

../_images/yukle.png

Bu adımda “Yükle” düğmesine basılır ve yükleme işlemi tamamlandığında Liste ekranına sistem tarafından otomatik olarak yönlendirilirsiniz.