Banka Kredileri

Kredi İşlemleri

Kredi işlemleri tabı, firmanın bankadan almış oldukları kredileri sistemde takip etmesi amaçlı kullanılmaktadır. Ekran ilk açıldığında sağ üst köşede kredi kaydının gerçekleştirilmesi için “Yeni Krredi Ekle” butonu yer almaktadır.

Üst bölümde, “Filtreler”, “Görünüm”, ve “Ayarlar” alanları ile, Filtreleme alanları ve İşlemler bu alanların bulunmaktadır. Bu alanların altında kredilerin listeleceği kredi gridi gösterilmektedir. Kredi işlemleri tab’ında gridde “kredi numarası”, “banka”, “İşlem Tarihi”, “Vade Başlangıç “, “Vade”, “Anapara”, “Faiz Tutarı”, “Toplam Ödenecek Tutar”, “Kalan Anapara” ve “Kalan Faiz Tutarı” alanları mevcuttur.

Kredi işlemleri sayfasında sağ üst köşede bulunan “Yeni Kredi Ekle” butonu ile, kredi girişinin yapılacağı ekran açılmaktadır.

../../../_images/kredi_kayit_2.png

Kredi kayıt ekranında, ilk olarak “Genel Bilgiler” tab’ı bulunmaktadır. Kredinin kayıt işleminden sonra “Ödeme Planı” tab’ı aktif olmaktadır. Kredi ekranında seçilen kredi türüne göre ödeme planı otomatik oluşturulmaktadır. Ödeme planı tab’ında kredi taksitlerinin taksit tutarı ve faiz tutarı kullanıcı tarafından değiştirebilir durumdadır.

../../../_images/odeme_plani.png

Ödeme planı tab’ında satırların silinmesi için sil butonu mevcuttur. Ödeme planı ekranında, “İçe Aktar”, “Vazgeç”, “Kaydet”, “İşlem Ekle”, “Ödeme Planını Temizle” butonları bulunmaktadır.

 • İçe Aktar: Butona basılması ile beraber, kredinin ödeme planının import edileceği modal ekran açılmaktadır ve kullanıcılar import işlemini gerçekleştirebilmektedir.

 • Vazgeç: Yapılan değişikliklerin kayıt edilmeden ekrandan çıkılması için kullanılmakdadır

 • Kaydet: Yapılan değişikliklerin kayıt edilmesi için kullanılmaktadır.

 • İşlem Ekle: Ödeme planına satır eklemek için kullanılmaktadır.

 • Ödeme Planını Temizle: Ödeme planındaki tüm satırların silinmesi için kullanılmaktadır.

Kredi işlemleri tab’ında, gridde listelenen kayıtlardan birinin seçilmesi durumunda işlemler alanında “Düzenle”, “Kredi Taksit Ödeme”, “Ters Kayıt”, “Fiş Hareketine Git”, “Kredi Taksit Ödeme İşlemleri”, “Sil” butonları aktif olmaktadır.

 • Düzenle: Kayıtlı kredinin bilgilerinin güncellenmesi için kullanılmaktadır.

 • Kredi Taksit Ödeme: Kredinin taksit ödemesini gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. İlgili butona tıklanması ile beraber, Banka–>Giden Havale–> Yeni Giden Havale ekranına yönlendirilmektedir.

 • Ters Kayıt: Kredi işlemine ait muhasebe fişinin ters kaydının alınması için kullanılır.

 • Fiş Hareketine Git: Ekran üzerinden seçilen kredi için fiş hareketleri ekranında oluşan fiş hareketinin görüntülenmesi için kullanılmaktadır

 • Kredi Taksit Ödeme İşlemleri: Satırda seçilen kredinin ödemesi yapılmış taksitlerinin listelenmesi için kullanılmaktadır.

 • Sil: Satırda seçilen kredinin sistemden silinmesi için kullanılmaktadır.

Kredi işlemleri tab’ında, gridde kayıt seçilmesi durumunda, işlemler alanında kredi taksit ödeme butonu aktif olmaktadır. Kredi taksit ödeme butonuna basılması durumunda, kredi taksit ödemesi gerçekleştirilmek üzere Banka–>Giden–>Yeni Giden Havale ekranına yönlendirilmektedir ve ilgili ekrandaki bilgiler kredi giriş işleminde seçilen bilgiler olarak otomatik getirilmektedir. Kullanıclar tarafından taksit seçimi yapılarak kayıt işlemi gerçekleştirilebilir.

../../../_images/Kredi_taksit_secim.png ../../../_images/kredi_taksit_ödeme2.png

Kredi Takip Raporu

Kayıt edilen kredilerin, kalan takistleri yada taksitlerinin durumlarını takip etmek için kredi takip raporu mevcuttur. Kredi takip raporu üzerinden mevcut kredilerin taksitleri, taksitlerin ödeme durumları takip edilebileceği gibi aynı zamanda taksit ödemesi işlemi de gerçekleştirilebilmektedir. Filtrele butonu ile raporun çalıştırılması sağlanmaktadır ve indir butonu ile raporda gösterilen verilerin excel export alınması sağlanmaktadır.

Kredi takip raporu tab’ında ilk olarak rapor filtreleri bulunmaktadır. Raporda “Şube”, “Kredi Türü”, “Banka”, “Kredi işlemi”, “Taksit Başlangıç Tarihi” ve “Taksit Bitiş Tarihi” filtreleri bulunmaktadır. Ödemesi yapılmış taksitlerin listelenmemesi için “Ödenen Taksitleri Gösterme” seçeneği mevcuttur.

 • Şube: Bir şube veya tüm şubelere kayıtlı kredilerin listelenmesi için kullanılmakdır.

 • Kredi Türü: Taksitli veya rotatif kredilerin listelenmesi için kullanılmaktadır.

 • Banka: Belirli bir bankaya ait kredilerin listelenmesi için kullanılmaktadır.

 • Kredi İşlemi: Bir kredinin taksitlerinin listelenmesi için kullanılmaktadır.

 • Taksit Başlangıç Tarihi: Seçilen tarihten sonraki taksitlerin listelenmesi için kullanılmaktadır.

 • Taksit Bitiş Tarihi: Seçilen tarihten önceki taksitlerin listelenmesi için kullanılmaktadır.

../../../_images/kreditakip.png

Filtrele butonu ile raporun çalıştırılması sonrasında rapor gridinde “Kredi Numarası”, “Kredi Türü”, “Banka”, “Taksit”, “Taksit Tarihi”, “Taksit Tutarı”, “Faiz Tutarı”, “Ödeme Durumu” ve “Şube” bilgileri yer almaktadır.

../../../_images/kreditakip2.png

Rapor gridinde satırda bir taksit seçimi gerçekleştirildiğinde işlemler alanında “Kredi Taksit Ödeme”ve “Belgeye Git” butonları aktif olmaktadır. Kredi taksit ödeme butonuna basılması durumunda, ilgili kredinin seçili taksidinin ödenmesi için Banka–>Giden Havale–> Yeni Giden Havale ekranına yönlendirilmektedir ve ilgili alanlar kredinin bilgilerinden doldurulmaktadır. Belgeye git butonu basılması durumunda, ilgili kredinin güncelleme sayfasına yönlendirilmektedir.

../../../_images/kreditakipislem.png