Yeni Fatura

Yeni Fatura alt modülü yeni bir e-fatura oluşturmak amacıyla kullanılmaktadır. Ekran üzerinde fatura bilgileri, müşteri bilgileri, mal/hizmet, sipariş, irsaliye, ödeme ve not alanları bulunmaktadır.

Fatura bilgileri;

Senaryo alanında Temel Fatura, Ticari Fatura, İhracat ve Yolcu Beraber Fatura seçimleri listelenmektedir. Senaryo seçimine göre ek alanlar getirilmektedir.

Fatura senaryosu; “İhracat Fatura” seçilmesi durumunda Müşteri bilgileri alanı otomatik olarak doldurulmakta ve ek olarak “Malı Alan Kurum Bilgileri” alanı görüntülenecektir.

../_images/56.png

Fatura senaryosu; “Yolcu Beraber Fatura” seçilmesi durumunda Müşteri bilgileri otomatik olarak doldurulmakta ve ek olarak “Malı Alan Kişi Bilgileri” ve “Vergiye Aracı Kurum” alanları görüntülenmektedir.

../_images/57.png

Fatura Tipi alanında Satış, İade, İstisna, Özel Matrah, Tevkifat, İhraç Kayıtlı ve SGK tipleri listelenmektedir. Fatura tipi seçimine göre faturaya ait vergi detayları belirlenmektedir.

Fatura Tipi; İade seçilmesi durumunda fatura bilgileri alanında İade Fatura Numarası ve İade Fatura Tarihi alanları açılmaktadır. Bu alanlar iadesi yapılan faturaya uygun doldurulması gerekmektedir.

Ön Ek alanında Ayarlar >Fatura Ön Ek Ayarları ekranında kullanıcı hesabınız için aktif hale getirilmiş ön ekler seçenek olarak gelmektedir.

../_images/58.png

Müşteri Bilgileri alanında fatura alıcısına ait bilgiler girilmektedir. Fatura bilgileri alanında bulunan Müşteri alanında alıcının e-fatura etiketi, VKN/TCKN ya da unvan bilgisi kullanılarak arama yapılabilmektedir. Bu alanda adres defterinde kayıtlı bir alıcı seçilmesi durumunda bilgiler ilgili alana otomatik getirilmektedir. Adres defterinde bu bilgiler kayıtlı değilse “Adresi Kaydet” butonu aktifleştirilerek adres defterine kaydedilmesi sağlanmaktadır.

../_images/59.png

Mal/Hizmet bilgileri;

Ekranda bulunan “Mal/Hizmet Ekle” butonuna basılmasıyla fatura kalemlerine ilişkin bilgi girişlerinin yapılacağı alanlar getirilmektedir.

KDV Muafiyet Sebebi alanı için fatura tipi alanında; İstisna, Özel Matrah veya İhraç Kayıtlı seçilmesi durumunda seçilen değere göre muafiyet sebeplerinin listesi getirilmektedir.

KDV haricinde bir vergi eklenmek istenmesi durumunda “Vergi Ekle” butonuna basılmalıdır. Bu butona basılmasıyla Vergi Türü, Vergi Oranı ve Vergi Tutarı alanları açılacaktır. Vergi Türü ve Oranı seçildikten sonra Vergi Tutarı sistem tarafından otomatik olarak hesaplanmaktadır.

../_images/60.png

Sipariş bilgileri;

Bu bölümde, siparişe ait Tarih, Numara, Doküman Tarihi ve Doküman No bilgileri girilir.

../_images/61.png

İrsaliye bilgileri;

İrsaliye Bilgileri Bölümünde, “İrsaliye Ekle” düğmesine tıklanır ve açılan ekranda irsaliyeye ait Belge No, Tarih bilgileri girilir. Bu ekranda birden fazla irsaliye eklenmesi sağlanabilmektedir.

İrsaliye yerine geçer butonu aktif olması halinde e-faturaya “İrsaliye yerine geçer.” İbaresi eklenmektedir. Böyle bir durumda İrsaliye bilgisi girilmemelidir.

../_images/62.png

Ödeme bilgileri;

Bu bölümde ödeme şekline dair bilgiler girilmektedir. Ödeme Şekli Kodu seçilir ve Son Ödeme Tarihi, varsa Hesap No, Ödeme Kanal Kodu ve Ödeme Açıklaması eklenebilmektedir.

../_images/63.png

Fatura görünümü için xslt kodu bu alandan seçilebilmektedir.

../_images/64.png

Bu alanlar doldurulduktan sonra ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Kaydet” veya “Gönder” butonuna basılmalıdır.

Kaydet” butonuna basılmasıyla ilgili e-fatura taslaklar ekranında listelenecektir.

Gönder” butonuna basılması durumunda oluşturulan e-fatura taslaklara gitmeden direkt olarak GİB’e iletilmek üzere Giden Faturalar ekranında listelenecektir.

Vazgeç” butonu basılması durumunda yeni fatura ekranında girilen bilgiler kaydedilmeden Taslaklar ekranına dönülecektir.

../_images/65.png