Analitik Mizan

Hesapların belirli tarihlerde, borç ve alacak toplamlarıyla bakiyelerinin tabloya toplu olarak yazılmasıyla oluşan özet bir tablodur. Seçilen Başlangıç ve Bitiş Hesap Kodu aralığında tanımlanmış bütün Ana, Ara ve Alt Hesaplara ait borç, alacak toplamları ve bakiye bilgilerinin hesaplanarak, tanımlanan segment bilgisine göre kategorize edilmesi amaçlanmaktadır. Eğer hesabın, borç tarafı fazla ise hesap borç kalanı, alacak fazla ise hesap alacak kalanı verecektir.

Ekran ilk açıldığında, filtreleme alanları, bu alanların hemen altında “Filtrele”, “Dışa Aktar”, “Yazdır” butonları, hesapların değişik tarih dönemleri içinde oluşmuş bakiyelerinin gösterildiği rapor bölümü görüntülenmektedir. Dışa Aktar butonu ile rapor sonucu excel ile dışa aktarılmaktadır. Yazdır butonu ile rapor ekranı yazdırılabilmektedir.

../../../_images/analitik.png

Filtre alanında, Dönem Başlangıç ve Bitiş Tarihleri aralığında kullanıcının belirleyeceği Başlangıç ve Bitiş Hesap Kodu kapsamında, Segment ve Şube bazında gelen sonuçlar rapor alanında listelenmektedir.

../../../_images/analitik1.png

Analitik Mizan Raporu ekranı üzerinde “Filtrele” butonuna tıklanmasıyla rapor bölümünde Hesap Kodu, Hesap Adı, Borç, Alacak Toplamları ve Borç, Alacak Kalanı değerleri ile birlikte Analitik Mizan Raporu görüntülenecektir.