Mizan

Hesapların belirli tarihlerde, borç ve alacak toplamlarıyla bakiyelerinin tabloya toplu olarak yazılmasıyla oluşan özet bir tablodur. Mizan, hesapların gerçek duruma uygunluğunu, kurallara göre çalıştığının kontrol edilmesini de sağlamaktadır. Hesapların borç ve alacak kısımlarının toplamlarını almak ve fazla olan taraftan eksik olanı çıkararak kalan bakiyeyi bulmak amaçlanmaktadır. Eğer hesabın, borç tarafı fazla ise hesap borç kalanı, alacak fazla ise hesap alacak kalanı veriyor demektir.

Ekran ilk açıldığında, filtreleme alanları, bu alanların hemen altında, filtrelenerek oluşturulan Mizan Raporunun yazdırılabilmesi için “Yazdır”, Mizan Raporunun excel formatında dışa aktarımı için “Excel İndir” ve “Filtrele” butonları, hesapların değişik tarih dönemleri içinde oluşmuş bakiyelerinin gösterildiği rapor bölümü ve en alt bölümde de Toplam bölümü görüntülenmektedir.

../../../_images/mizan.png

Filtre alanında, Dönem Başlangıç ve Bitiş Tarihleri aralığında kullanıcının belirleyeceği Başlangıç ve Bitiş Hesap Kodu kapsamında, belirlenecek detay seviyesi doğrultusunda ve Şube bazında gelen sonuçlar rapor alanında listelenmektedir.

Mizan Raporu, filtreleme alanında seçilen Detay Seviyesi/Özetleme seçimine göre Ana, Ara ve Alt Hesap kırılımlarında görüntülenmektedir.

İşlem görmüş ve değer olan hesapların getirilip getirilmemesi için Tüm/Dolu Hesaplar alanından seçim yapılabilmektedir.

En alt bölümde ise, Toplam Borç/Alacak Tutarını ve Kalan Borç/Alacak Tutarını göstermektedir.